Senior Process Engineer

Mức lương: Thỏa thuận

Đã hết hạn nộp hồ sơ - 350 lượt xem

Ngày cập nhật: 24/02/2020

Thông Tin Tuyển Dụng

Hình thức làm việc: Toàn thời gian

Chức vụ: Nhân viên

Ngành nghề: Dầu khí/Hóa chất, Cơ khí/Chế tạo/Tự động hóa

Giới tính:Không yêu cầu

Bằng cấp:Chưa cập nhật

Làm việc tại:Bà Rịa - Vũng Tàu

Mô tả công việc

Job Category: Senior Engineer
Department/Group: Project Management Team
Location: Vung Tau, Vietnam
Position Type: 9-month-contract

Role and Responsibilities
- Generate deliverables such as basic of design, process simulation, process flow diagrams, utility balance, etc.
- Generate detailed engineering deliverables such as equipment sizing and calculation, equipment datasheets, P&ID, safe charts, relief and blowdown studies, vendor data review, etc.
- Review PMID/ PSD
- Master equipment list
- Lead team of engineer/ design

Yêu cầu ứng viên

Bachelor or higher in appropriate technical fields: Process and Mechanical Engineering from a Vietnamese or International University
At least 7-10 year experience in Oil & Gas Offshore FEED & Detailed Engineering
Proficiency in Hysys Simulation, Pipesim, Flare Sim, Flare Net, etc.
Foreign Language: Fluent in use
Computer: Fluent in use Microsoft Office and other relevant professional software products.
Other skills
• Good communications and interpersonal skills.
• Good organization and management skill/ leadership, decision making.
• Has training skill and has ability to train/ transfer his/her knowledge
• Has knowledge in ISO 9001, ISO 14001 and other international standards relevant to Mechanical and Oil & Gas Engineering.

Quyền lợi được hưởng

- Competitive salary package
- Compulsory Insurance Policy per Labor Law
- Professional, dynamic working environment

Cách thức ứng tuyển

Hồ sơ theo yêu cầu của nhà tuyển dụng khi liên hệ trực tiếp

Giới thiệu về công ty

CÔNG TY TNHH ENGINEERING CONSULTANTS VIỆT NAM
6th Floor, Miss Ao Dai Building, 21 Nguyen Trung Ngan, Ben Nghe Ward, District 1, Hochiminh City, Vietnam
Người liên hệ: Ms. Ly Nguyen
ENGINEERING CONSULTANTS VIETNAM CO., LTD (ECVN) SHALL STRIVE TO BE A LEADING ENGINEERING AND DESIGN SERVICES COMPANY IN ENERGY SECTOR IN VIETNAM AND SOUTH EAST ASIA WITH SPECIAL FOCUS ON ONSHORE/OFFSHORE OIL & GAS AND ALLIED INDUSTRY. QUALITY, HEALTH, SAFETY, ENVIRONMENT (QHSE) SHALL REMAIN AT THE FOREFRONT OF ALL ECVN ...Chi tiết
ENGINEERING CONSULTANTS VIETNAM CO., LTD (ECVN) SHALL STRIVE TO BE A LEADING ENGINEERING AND DESIGN SERVICES COMPANY IN ENERGY SECTOR IN VIETNAM AND SOUTH EAST ASIA WITH SPECIAL FOCUS ON ONSHORE/OFFSHORE OIL & GAS AND ALLIED INDUSTRY. QUALITY, HEALTH, SAFETY, ENVIRONMENT (QHSE) SHALL REMAIN AT THE FOREFRONT OF ALL ECVN ACTIVITES. THESE VALUES SHALL BE THE BACKBONE OF ALL ITS OPERATIONS, EXECUTION OF PROJECTS, INTERFACING WITH CLIENTS AND PARTNERS AND SHALL NEVER BE COMPROMISED. INTEGRITY, RESPECT AND SUSTAINABILITY ARE ALSO ABSOLUTELY VITAL TO ACHIEVE SUCCESS IN OUR AMBITIONS AND SUSTAINED GROWTH. ALL EMPLOYEES, MANAGEMENT AND BOARD OF DIRECTOR OF ECVN COMMIT TO THIS VISION AND FUNDEMANTAL BELIEFS. Ẩn chi tiết
Bạn đang xem tin việc làm Senior Process Engineer trong ngành Dầu khí/Hóa chất được tuyển dụng tại Bà Rịa - Vũng Tàu bởi CÔNG TY TNHH ENGINEERING CONSULTANTS VIỆT NAM. CÔNG TY TNHH ENGINEERING CONSULTANTS VIỆT NAM đang cần tuyển 0 người nhân sự với hình thức làm việc: Toàn thời gian cố định. Yêu cầu kinh nghiệm Không yêu cầu. Website tìm việc làm timviec24h.vn cập nhật tin Senior Process Engineer cách đây lúc 22/03/2020 00:00:00. Người tìm việc lưu ý không nên đặt tiền cọc khi xin việc . Chúng tôi luôn cố gắng đưa tin tức tuyển dụng nhanh và chính xác nhất cho bạn.

(0 đánh giá công ty) Viết đánh giá

Địa chỉ: 6th Floor, Miss Ao Dai Building, 21 Nguyen Trung Ngan, Ben Nghe Ward, District 1, Hochiminh City, Vietnam

Quy mô: 25-99 nhân viên

Việc làm tương tự

Mức lương: Thỏa thuận | Hạn nộp hồ sơ: Đã hết hạn nộp hồ sơ